Trávní koberce – řešení pro nedočkavce i detailisty

Koupili jste dům, ale tráva na jeho pozemku je v hrozné kvalitě nebo máte nově postaveno a zbývá dořešit trávník na zahradě? Každý, kdo někdy řešil pěstování trávníku jistě ví, že to není žádná sranda. Hodiny strávené setím, vertikulací, zaléváním a čekáním na krásný a souměrný trávník, mohou být díky travním kobercům minulostí.

O co jde?

Zjednodušeně řečeno je travní koberec předpěstovaný trávník, který se specializovanými firmami pěstuje v trávníkových školkách. Stejně jako při běžném pěstování se začíná od základu. Zasadí se semena a postupně se o pažit pečuje. Vyškolení zaměstnanci o něj cca 12 měsíců pečují a udržují ho v té nejlepší kondici. Žádný plevel a nežádoucí choroby trávníku. Díky hnojení a kvalitnímu osivu bez nežádoucích příměsí je tráva hustá a lze ji položit v období od dubna až do konce října.

Po tom, co si zákazník objedná určitou plochu koberce, přichází na řadu speciální přístroj, který odřízne určený rozměr i s vrstvou zeminy. Šířka a délka závisí na konkrétní nabídce firmy. Naopak hmotnost nelze zcela ovlivnit, protože závisí na předchozí zálivce a meteorologických podmínkách. Počítejte však s více než 10 kg.

Postup pokládky

Trávní koberce si můžete položit buď sami, nebo zvolit odbornou firmu. Výsledná cena se právě od této skutečnosti silně odvíjí. Chcete-li ušetřit, nebo z jakéhokoliv jiného důvodu zkusit koberec položit sami, máme pro vás stručný návod včetně věcí, na které si dát pozor.

  1. Příprava půdy – zahradu, kde není žádný trávník urovnejte, dostatečně prolijte vodou a zbavte plevele, kamenů a suti. V případě pozemku se starým a zničeným trávníkem je nutné nejprve provést likvidaci. Skvěle poslouží pesticidy, které seženete v každém hobby marketu. Poté starý trávník sloupněte a půdu zbavte stejně jako u nové půdy všech kamenů. Následně plochu urovnejte, zhutněte a prolijte vodou.
  2. Pokládka – Po vyzvednutí pásů je nutné je položit nejdéle do 12 hodin od předání ze strany firmy. Způsob pokládky závisí na terénu pozemku. V rovině postupujeme podél delší strany a ve svahu naopak pokládáme od vrcholu svisle či šikmo. V obou případech je však nutné pásy pokládat co nejblíže k sobě a přebytečné okraje seříznout.
  3. Následná péče – Ihned po pokládce je nutné nový pažit dostatečně zalít a po dobu minimálně 14 dnů zálivku pravidelně opakovat. Doporučuje se 1-3 krát denně. První sečení je vhodné cca po 14 dnech, kdy má pažit výšku zhruba 8 cm. Nezkracujeme ho však zcela, ale pouze o 1/3. Hnojení zahajujeme po třech týdnech a v případě nastupujícího zimního období ošetříme trávník přípravky proti houbovým chorobám. Prořezávání pažitu provádíme nedříve po 2 letech.

Proměňte bahnitý pozemek v krásnou zahradu, kterou vám bude závidět nejeden soused. Rychlé, jednoduché a efektivní řešení, to jsou klíčové vlastnosti travních koberců. Stačí si jen vybrat, v současné době je na trhu nepřeberné množství travních pásů a jejich druhů. Navíc výsledná cena je oproti klasické výsadbě nižší a jednorázová.

Fotografie