Záplava pelargonií je od května do října pravidelně k vidění na téměř každém okně, balkónu či terase. Jejich oblíbenost tkví v nenáročnosti pěstování, odolnosti vůči škůdcům a různorodé barevné škále. Věděli jste, že i když se primárně pěstují jako jednoletky, mohou vám při správném přezimování dělat radost i v dalších letech?
Zazimování muškátů není žádná věda. Lze postupovat podle obecných kroků a dbát na doporučení pro jednotlivé druhy pelargonií.
Základní charakteristika a něco málo z historie
Ještě před tím, než se vrhneme do konkrétního postupu zazimování, pojďme si něco málo říci o této oblíbené rostlince. Pelargonie, často známá také jako geránium, je oblíbená rostlina kvetoucí v zahradách, na balkonech a okenních parapetech po celém světě. Má dlouhou historii a zajímavou charakteristiku, která ji činí oblíbenou mezi zahradníky i ostatními milovníky rostlin.
Historie pelargonií:
Původ: Pelargonie (Pelargonium) pochází z jižní Afriky, konkrétně z oblasti kolem mysu Dobré naděje. První záznamy o pěstování pelargonií sahají až do 17. století, kdy byly tyto rostliny dovezeny do Evropy nizozemskými námořníky. Název 'pelargonie' pochází z řeckého slova 'pelargos,' což znamená v překladu „čáp,' a odkazuje na tvar květenství, které připomíná zobák čápa.
Oblíbenost: Během 19. století získaly pelargonie velkou popularitu v Evropě a staly se oblíbenými rostlinami ve velkých zámeckých zahradách a venkovských sídlech. Různé druhy a odrůdy pelargonií byly vyšlechtěny a staly se symbolem elegance a jemnosti.
Použití v léčitelství: V minulosti byly pelargónie používány také v léčitelství. Oleje a extrakty z pelargonií byly aplikovány pro své antiseptické a protizánětlivé vlastnosti.
Charakteristika pelargonií:
Rod: Rod Pelargonium zahrnuje více než 200 druhů, a každý z nich má své vlastní charakteristiky. Zahrnuje typy jak s různými tvary květů, tak i listů a vůní.
Listy a květy: Pelargónie jsou typicky stálezelené rostliny s dlanitě složenými listy, které mohou mít různé tvary a barvy. Květy jsou většinou jednoduché nebo plné, v různých odstínech růžové, červené, bílé, fialové atd. Některé odrůdy mají výrazné žíly na listech a vynikají svou intenzivní vůní.
Použití: Pelargónie jsou oblíbené květiny pro venkovní zahrady, ale také se často pěstují jako ozdoba do oken. Jsou vhodné jak do květináčů, tak i nejrůznějších nádob či na samotné záhony. Květy pelargonií se navíc mohou pyšnit dlouhým květenstvím a oblibou mezi důležitými opylovači, kterými jsou včely či motýli.
Vůně: Některé druhy pelargonií mají výraznou vůni, která může být citrusová, kořeněná nebo květinová. Tato vůně se uvolňuje zejména při dotyku listu nebo během teplých letních dní.
Chcete-li si krásné květy a aromatické listy muškátů udržet i pro další rok, řiďte se níže uvedeným postupem.
Obecný postup
- Příprava na zazimování
Koncem léta je vhodné pomalu omezovat zálivku a vynechat hnojení. Rostliny zbavíme oschlých a poškozených listů a seřízneme jejich výhony. Zkracujeme zhruba o 1/3. Doporučuje se těsně nad kolénkem. Důležitým prvkem je i ochranný postřik proti škůdcům a plísňovým chorobám.
- Uložení k zimnímu spánku
Před příchodem prvních mrazů je ideální rostliny přemístit z venku do vhodných prostor. Lidé se mylně domnívají, že vhodný může být například sklep. Opak je však pravdou. Pelargonie potřebují k zimnímu spánku dostatek světla a teplotu kolem 7-15 °C. Lepší variantou je tedy chodba, zimní zahrada nebo třeba půda.
- Truhlík nebo jiný obal?
Zde je to čistě na vašich preferencích. Pokud máte dostatek místa, není problém ponechat rostliny v truhlících. V opačném případě je možné vyzkoušet metodu našich prarodičů, kteří muškáty zazimovali v novinách. Po sestřihnutí vyrýpneme z truhlíku jednotlivé rostlinky a buď jednotlivě nebo maximálně po pěti je lehce očištěné od hlíny zabalíme do novin. Následně je převážeme provázkem a kořeny vzhůru zavěsíme do vhodných prostor respektujících důležité aspekty pro budoucí růst.
- Péče
I během období vegetačního klidu je důležité nezapomenout pelargonie průběžně kontrolovat. Pozornost věnujeme zejména riziku hniloby, plísně a škůdcům. Muškáty nezapomínáme ani zalévat. Přibližně dvakrát do měsíce je po vyschnutí substrátu zalijeme. Obecně se udává, že čím nižší je okolní teplota, tím méně potřebuje rostlina i vody. Aby pelargonie nenasazovaly květy, zastřihujeme nově vyrostlé listy, a v žádném případě nepoužíváme hnojivo a rostliny nepřesazujeme.
- Příchod jarních měsíců
Zhruba začátkem března provedeme první hnojení a postupně zvyšujeme zálivku. Po prvních mrazících, nejlépe tedy koncem dubna nebo začátkem května, můžeme rostlinky umístit zpět ven a pokračovat v běžné péči.
Doporučení pro jednotlivé druhy
Pelargonium zonale neboli vzpřímené muškáty není nutné pro přezimování tolik zkracovat. Naopak se doporučuje pouze odstranit oschlé květy a listy. Ideální teplota pro zimní spánek je okolo 10–12 °C.
Pelargonium peltatum známé jako převislé muškáty je nutné před zazimováním zhruba o polovinu zkrátit. Střih o další třetinu je nutné zopakovat i koncem února, nejpozději začátkem března. Samozřejmostí je odstranění suchých listů a slabých výhonků. Doporučená teplota pro vegetační klid převislých pelargonií je 8-12 °C.
Pelargonium grandiflorum přezdívané velkokvěté či anglické muškáty mají vyšší nároky na přezimování. Po seříznutí se doporučují uchovávat ve světlé chladnější místnosti s teplotou do 10 °C. Zároveň je důležité nevynechat pravidelnou zálivku. Na rozdíl od ostatních druhů je možné tento druh i jednou za 4 týdny mírně přihnojit. Na jaře se pak doporučuje přesazení do většího truhlíku nebo květináče.