Většina z nás se v zimním období namísto zahraničení uchyluje ke krmení ptactva. Se sněhovou pokrývkou a tuhými mrazy, začínají ptáčkům těžké časy. Přírodní zdroje jsou nedostupné a nalézt něco k snědku je velmi obtížné. Čím ale ptáčky správně krmit a jaké je nejvhodnější krmítko? To vše a mnohem více se dozvíte v tomto článku.
Krmítko nebo lojové koule?
Na trhu existuje nepřeberné množství krmítek. Jejich použití však záleží spíše na našich preferencích než na samotném ptactvu, pro které není důležitý vzhled, nýbrž dostatek potravy. Efektivním a estetickým prvkem zahrad bývají zejména dřevěná krmítka. Ty je vhodné umístit na kmen stromu, nebo opodál stromu, pokud hovoříme o krmítku na tyči. Místo by mělo být přístupné pro krmení, ale zároveň i bezpečné a mimo ruch, tak aby ptáčci nebyli při potravě rušeni. Vhodné je také krmítko se stříškou a vyvýšenými okraji. Zamezíte tak navlhnutí potravy a jejímu vypadávání. Výhodou tohoto typu krmítka je i fakt, že ptactvo si navykne na dané místo a rychle pochopí, že u vás budou vždy vítáni a najdou potřebnou obživu. Pochmurné zimní dny si tak můžete zpříjemnit pozorováním a radostí z přítomnosti ptactva. Zejména děti tento fakt jistě ocení.
Kromě klasických dřevěných krmítek existují i další možnosti krmení, a to například lojové koule nebo plněné kokosy. Ty můžete umístit na větev stromu nebo zavěsit do vyvýšených prostor, tak abyste ptáčky udrželi v bezpečí před kunami a další zvěří. Důležité a často opomíjené je vyndání lojové koule ze síťky. Jinak hrozí riziko, že se ptáčkovi v síťce může zaháknout drápek nebo nožička.
Co patří do krmítka?
Chcete-li ptáčkům během zimního období přilepšit, vždy upřednostněte kvalitu před kvantitou. Navíc ptactvo kvalitu ocení i častějšími návštěvami vaší zahrady.
Vhodné jsou:
- směsi semen nebo jejich samostatné podání – slunečnice, pšenice, proso, oves, sezamová, dýňová, lněná semínka, kukuřice;
- ořechy – vždy nesolené a nepražené! Doporučují se vlašské a lískové ořechy;
- ovesné vločky;
- nakrájené ovoce a strouhaná zelenina – jablko, mrkev;
- bobuloviny – šípek, hrozinky, jeřabiny;
- sušení mouční červi;
- vařená rýže nebo brambory bez soli – pouze jako doplněk a v malém množství. Nespotřebované zbytky je třeba uklidit a zamezit tak jejich zkažení.
Naopak ptactvu nepomůžeme a můžeme uškodit:
- solenými a zkaženými potravinami;
- čerstvým pečivem;
- sladkými a slanými zbytky potravin;
- neuvařenou rýží a
- strouhaným kokosem.
Pokud si netroufáte na správnou skladbu potravy, poraďte se ve specializovaných obchodech. Daní odborníci vám jistě poradí a pomohou s výběrem. Nezapomínejte ani na fakt, že méně je někdy více. Nepřekrmujte proto ptactvo a svou pomoc jim nabídněte pouze v období tuhé zimy. Jakmile se oteplí, zvládnou si již potravu shánět sami a neustálé krmení by jim spíše uškodilo.