Jak by vám řekl každý entomolog, hmyzu v přírodě ubývá. Abychom se vyvarovali zhroucení ekosystému, můžou pomoci i maličkosti. Jednou z nich je vybudování tzv. hmyzího hotelu nebo domečku. Ten nejen, že je užitečný, ale zároveň i stylový. Navíc sestavit si ho můžete i zcela sami. Fantazii se meze nekladou a se základními zásadami vás ihned seznámíme.
Co je hmyzí hotel a k čemu slouží?
Cílem hmyzího domečku je primárně ochrana a podpora hmyzu. A to nejen toho užitečného, ale i škodlivého. Příroda by bez těchto pomocníků zkrátka nemohla fungovat. Perfektně upravené zahrady, odstraněný veškerý plevel a absence rostlin zapříčiňuje, že hmyz nemá kam klást svá vajíčka a nemůže se dále množit. Řešením je instalace hmyzího hotelu. Včelky, čmeláci, škvoři či berušky vám poděkují a na oplátku zajistí vaší zahrádce bohatou úrodu.
Obyvatelé hotelu
Správně připravený domeček si časem najde své obyvatele. Nelekejte se však, pokud to nebude hned. I několik sezón může trvat, než si hmyz vybudovaného příbytku všimne a začne ho využívat.
Největší zájem zaznamenáte ze strany opylovačů. Samotářské včely, pestřenky, čmeláci, ale i motýli uvidíte na své zahradě nejčastěji. Své místo si však najdou i škvoři, berušky nebo zlatoočky obecné, které se postarají o redukci mšic, svilušek a dalších škůdců na okrasných i plodových rostlinách.
Umístění
Ještě před tím, než domeček zakoupíte nebo se pustíte do výroby, je nutné zamyslet se nad vhodným umístěním. Volte klidné místo dál od ruchu a vašeho posezení, stejně jako u ptáků a jejich příbytků je klid pro práci hmyzu klíčový. Ideální je nepoužívaná stěna zahradního domku, kmen stromu nebo odlehlé místo v závětří, kam zároveň neprší a nesněží. Nežádoucí vlhkost by totiž mohla způsobit vznik plísní, kde by se hmyzu rázem přestalo dařit. Z tohoto důvodu se často doporučuje jižní strana zahrady, kde je dostatek slunečního světla.
Stavební materiál
Malý, velký, koupený nebo vyrobený, na tom nezáleží. Podstatná je výplň. Čím pestřejší totiž bude, tím lépe se bude hmyzu dařit. Můžete tedy vytvořit každé patro jiné anebo udělat více menších domečků. Každý druh hmyzu má totiž rád jiné materiály. Pro včelky jsou ideální hluboké dutinky, které můžou být z tvrdého dřeva, starých cihel nebo třeba z bambusu. Naopak berušky a škvoři preferují slámu, seno či suché listí. Obyvatele však potěšíte i šiškami, mechem nebo kůrou ze stromů. Zkrátka přírodní materiály jsou na prvním místě. Napadne-li vás tedy něco dalšího, určitě se nebojte experimentovat. Nezapomínejte však na jednu podstatnou věc. Hmyzí domeček by měl být neprůchozí, tzn., že zadní strana by měla být vždy uzavřena. Pro zabránění vlhkosti a vypadávání přírodního materiálu se často můžete setkat i s využitím pletiva. Zde dbejte na to, aby otvory v něm byly dostatečné a zároveň, aby nepřekážely vletu nebo vlezu do jednotlivých částí hotelu.
Radost budou mít nejen děti
S prvními obyvateli hotelu zjistíte, že vynaložené úsilí na stavbu nebo montáž domečku se vyplatilo. S nadšením budete nejen vy, ale i děti pozorovat přibývající hmyz a zjišťovat, kde se mu nejvíce daří. Po zaplnění hotelu můžete snadno vybudovat další a zapojit své malé pomocníky do práce. Edukační efekt může mít i samotné čištění a výměna materiálu hmyzího hotelu. Ta by se měla provádět nejlépe každý rok s důrazem na kontrolu plísní.